Stefan Korboński
ur. 2 marca 1901 r. w Praszce,
zm. 23 kwietnia 1989 r. w Waszyngtonie

patriota, ludowiec, żołnierz i polityk
Polskiego Państwa Podziemnego

Aktualności

Zofia Korbońska – 1915 – 2010

Wkrótce – 16 sierpnia –  minie pierwsza rocznica śmierci wybitnej Polki, Zofii Korbońskiej. Przez ponad pół wieku  wiernie towarzyszyła w życiu i walce  mężowi i miłości swego życia Stefanowi Korbońskiemu, jednemu z przywódców Polskiego Państwa Podziemnego, pisarzowi, działaczowi niepodległościowemu na emigracji.  Sama również była niezwykłą osobowością, pełną odwagi, poświęcenia.

W czasie okupacji działała w konspiracji, walczyła w Powstaniu Warszawskim. Na emigracji w Stanach Zjednoczonych pracowała w rozgłośni radiowej „Głos Ameryki”, udzielała się w Kongresie Polonii Amerykańskiej. Po śmierci męża współtworzyła Fundację jego imienia.

Uczestniczyła w życiu publicznym – w Polsce i na emigracji. Zaangażowała się  w prace Komitetu Honorowego Obchodów 70 rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej i 20 Rocznicy Upadku Komunizmu w Europie Wschodniej. Bliskie jej sercu było Muzeum Powstania Warszawskiego, które zdążyła odwiedzić. Występowała w obronie Instytutu Pamięci Narodowej. W 2006 roku została odznaczona Krzyżem Wielkim Orderu Polonia Restituta.

Wstecz
Drukuj
Generuj plik PDF
Poleć stronę znajomemu